Öne Çıkanlar türkiye Cezalandırma sistemi Hatay Valisi Rahmi Doğan Fatih Tosyalı OLAY GAZETESİ sivil darbe

Sırt ağrısı

Aydınlık tarafta çoğu sırt ağrısı olaylarını engellemek veya azaltmak için önlem alabilirsiniz. Eğer önlemler olmazsa, basit ev tedavileri ve uygun vücut mekanikleri sıklıkla birkaç hafta içinde sırtınızı iyileştirecektir ve uzun süreli yükler için fonksiyonelliğini sağlar. Ameliyat sırt ağrısını tedavi etmek için nadiren gerekli olur.
Belirtileri
Sırt ağrısının semptomları şunları içerebilir:
Kas ağrısı
Çekilme veya saplanma ağrısı
Bacaktan aşağı yayılan ağrı
Kısıtlı esneklik veya sırtın kısıtlı hareket aralığı
Düz durmada zorluk
Ne zaman doktora gitmelisiniz birçok sırt ağrısı evde tedavi ve bakım ile aşama aşama iyileşir. Ağrının komple yok olması birkaç haftayı almasına rağmen, kişisel bakımın ilk 72 saati içinde bazı iyileşmeler fark etmeniz gerekir. Eğer etmiyorsanız, doktorunuzu görün.
Bazı ender durumlarda, sırt ağrısı ciddi bir medikal problemin sinyali olabilir. Eğer sırt ağrınız:
Yeni bağırsak veya mesane problemlerine neden oluyorsa
Abdomende ağrı veya çarpıntı ile veya ateş ile bağlantılıysa
Bir düşüşü, sırta bir darbeyi veya diğer yaralanmaları takip ediyorsa, acil müdahale alın.
Eğer sırt ağrınız:
özellikle geceleri veya uzandığınızda, devamlı veya yoğunsa,
bir veya iki bacağınızdan aşağı yayılıyorsa, özellikle eğer ağrı dizlerin altına kadar uzuyorsa,
bir veya iki bacakta güçsüzlüğe, uyuşmaya veya karıncalanmaya neden oluyorsa,
açıklanamayan kilo kaybı ile bağlantılı ise,
sırtınızda şişme veya kızarıklık ile birlikte oluyorsa bir doktora görünün.
Ayrıca, 50 yaşından sonra ilk defa sırt ağrısı yaşıyorsanız veya kanser, kemik erimesi, steroid kullanımı veya ilaç veya alkol bağımlılığı hikâyeniz var ise doktora görünün.
Nedenleri
Görüntüleme çalışması veya bir test ile doktorunuzun belirleyebileceği özel bir nedeni olmadan sıklıkla sırt ağrısı gelişebilir. Sırt ağrısı ile yaygın olarak bağlantılı olan koşullar:
Kas veya bağ gerginliği. Tekrarlayan ağır kaldırma veya ani garip bir hareket sırt kaslarınızı ve bel kemiği bağlarınızı gerebilir. Eğer fiziksel olarak zayıf bir durumdaysanız, sırtınızda sürekli gerginlik, ağrılı kas spazmına neden olabilir.
Şişkinlik veya yırtılmış diskler. Diskler omurganızda bireysel kemikler (omurlar) arasında yatak minderi gibi davranırlar. Bazen, diskin içindeki yumuşak malzeme dışarı doğru şişebilir veya kopup bir sinirin üzerine baskı yapabilir. X-ışınlarında görülen şişmiş veya kopmuş bir diskin varlığı otomatik olarak sırt ağrısına eşit değildir. Disk hastalığı genellikle tesadüfen bulunur; sırt ağrısı olmayan birçok insan başka nedenlerden dolayı omurga için X ray çekildiğinde şişmiş veya kopmuş diskle karşı karşıya gelebilirler.
Eklem iltihabı. Osteoartrit beli etkileyebilir. Bazı durumlarda, omurgadaki eklem iltihabı omurilik etrafındaki alanın daralmasına yol açabilir ve bu durum omurilik kanalı darlığı olarak bilinir.
İskelet düzensizlikleri. Eğer omurganız anormal bir şekilde eğilmişse sırt ağrısı oluşabilir. Omurganızın yana doğru eğilmesi sonucu oluşan omurga eğriliği ciddi bir boyutta ise genellikle sırt ağrısına neden olabilir. .
Kemik erimesi. Eğer kemikler gözenekli ve kırılgan bir hale geldiyse, omurganızda omur baskısı kırıkları oluşabilir.
Tedavi ve ilaçlar
Evde tedavi ve dikkatli bakım ile birçok sırt ağrısı birkaç hafta içinde iyileşir. Ağrıyı gidermek için ihtiyacınız olan tek şey belki de reçetesiz ağrı kesicilerdir. Kısa süreli yatak istirahati tamamdır ama birkaç günden fazlası yarardan çok zarar verir. Katlanabildiğiniz kadar günlük aktivitelerinize devam edin. Yürümek ve yaşamak için gerekli günlük aktiviteler gibi hafif şeyler genellikle tamamdır ama eğer aktivite ağrınızı artırıyorsa, yapmayı bırakın. Birkaç haftadan sonra evde tedavi işe yaramıyorsa, doktorunuz daha güçlü tedaviler veya diğer terapiler önerebilir.
İlaçlar Doktorunuz büyük olasılıkla asetaminofen gibi ağrı kesiciler veya ibuprofen, naproxen gibi steroid yapıda olmayan iltihap önleyici ilaçlar önerecektir. Her iki türdeki ilaçlar da ağrı kesmede etkilidir. Doktorunuzun dediği gibi kullanın çünkü doz aşımı ciddi yan etkilere neden olabilir. Eğer hafif – orta sırt ağrısı reçetesiz ağrı kesicilerle daha iyi olmuyorsa, doktorunuz bir kas gevşetici yazabilir. Kas gevşeticiler sersemliğe neden olabilirler ve uykulu olmanıza neden olabilirler.
Kodein veya hidrokodon gibi, narkotikler kısa süreli olarak yakın doktor gözlemi altında kullanılabilir.
Belirli türdeki antidepresanların düşük dozlarının – özellikle amitriptilin gibi trisiklik antidepresanların – depresyon üzerindeki etkilerinden bağımsız olarak kronik sırt ağrısını geçirdikleri gösterilmiştir.
Eğitim Şu an itibari ile sırt ağrısı olan insanların bu durumla etkili bir şekilde nasıl idare edeceğini öğreten kabul edilmiş bir program yok. Bu demek oluyor ki eğitim bir sınıf, doktorunuzla bir görüşme, yazılı bir materyal veya bir video olabilir. Önemli olan şu ki, eğitim aktif kalmanın, stresi ve üzüntüyü azaltmanın önemini ve gelecekteki yaralanmaları azaltmanın yollarını vurgular. Ancak, doktorunuz için şunu da açıklamak önemlidir ki özellikle ilk atağından sonra ilk yıl içinde sırt ağrınız tekrar oluşabilir ama aynı kişisel bakım önlemleri tekrar yardımcı olabilir.
Fiziksel terapi ve egzersiz fiziksel terapi sırt ağrısı tedavisinin temel taşıdır. Bir fizik tedavi uzmanı sırt kaslarınıza ve yumuşak dokularınıza ağrıyı azaltması için ısı, ultrason, elektriksel uyarı ve kas açıcı teknikler gibi çeşitli tedaviler uygulayabilir. Ağrı iyileştikçe, tedavi uzmanı esnekliğinizi artıran, sırt ve karın kaslarınızı güçlendiren ve duruşunuzu düzelten özel egzersizler öğretebilir. Bu tekniklerin düzenli kullanımı ağrının tekrar oluşmasını engellemeye yardımcı olur.
Enjeksiyonlar
Diğer önlemler ağrınızı geçirmezse ve ağrı bacağınızdan aşağı doğru yayılırsa, doktorunuz omuriliğinizin etrafındaki alana (epidural alana) anti-inflamatuar ilaç olan kortizonu enjekte edebilir. Kortizon enjeksiyonu sinir köklerinin etrafındaki iltihaplanmanın azalmasına yardımcı olur ama ağrı giderimi genellikle birkaç aydan az sürer.
Bazı durumlarda, doktorunuz omurganın faset eklemleri gibi ağrının sebebi olduğuna inandığı yerlerin yakınına veya içine uyuşturucu ilaç ve kortizon enjekte edebilir. Her omurganın yanlarında, üstünde ve aşağısında yer alan bu eklemler omurgayı birbirine bağlar ve esneklik sağlarken omurgayı dengede tutar.
Ameliyat
çok az insan sırt ağrısı için ameliyata ihtiyaç duymuştur. Sinir kompresyonu nedeniyle bacaklara yayılan ağrı veya ilerleyici kas güçsüzlüğü ile birlikte geçmeyen bir ağrınız var ise, cerrahi müdahaleden yararlanabilirsiniz. Diğer türlü, ameliyat genellikle yoğun konservatif tedavi önlemlerine cevap vermeyen yapısal anatomik problemlerle alakalı olan ağrılar için kullanılır
Korunma
Fiziksel kondisyonunuzu geliştirerek ve düzgün vücut mekanizmaları öğrenip uygulayarak sırt ağrısını engelleyebilirsiniz.
Sırtınızı sağlıklı ve güçlü tutmak için:
Egzersiz. Sırtınızı germeyen veya hırpalamayan düzenli düşük etkili aerobik egzersizler sırtınızın gücünü ve dayanıklılığını artırabilir ve kaslarınızın daha iyi çalışmasını sağlayabilir. Yürüyüş ve yüzmek yararlı seçeneklerdir. Hangi aktivitenin sizin için en iyisi olduğu hakkında doktorunuzla konuşun.
Kas gücü ve esneklik oluşturun. Abdominal ve sırt kasları egzersizleri (çekirdek güçlendirme egzersizleri) bu kasların kondisyonda olmasına yardımcı olur, böylece sırtınız için doğal korse gibi birlikte çalışabilirler. Kalça ve üst bacaklardaki esneklik sırtınızı nasıl iyileştireceğiniz açısından pelvik kemiklerinizi hizaya sokar. Doktorunuz veya fizik tedavi uzmanı hangi egzersizlerin sizin için doğru olduğunu bilmenizi sağlar.
Sağlıklı bir kiloyu koruyun. Kilolu olmak sırt kaslarınıza gerginlik verir. Eğer kilolu iseniz, kilo vermek ağrıyı engelleyebilir.

Anahtar Kelimeler:
SağlıkYaşamKadın
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner73