Öne Çıkanlar kaçak avcı siber saldırı AKPLİ ŞINRAK BELEDİYESİ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNE SORUN DEDİ Serkan Topal Hatay iskenderun haberleri İÇKD YÜKSELİŞE KONUK OLDU

TRAFİK AKIŞI ESKİ HALİNE DÖNECEK 

İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı başkanlığında toplanan mecliste, gündemde bulunan maddelere geçilemeden önce gündem dışı söz alan ve göreve geldiği tarihten bugüne kadar yapılan ve yapımı devam eden çalışmalar hakkında bilgi veren Tosyalı, belediyeyi 230 milyon TL borç ile devraldığını, bu borcu 201 milyona düşürdüklerini belirterek, “Belediyemiz şu anda 856 personeli ile İskenderun halkına hizmet veriyor. Bu sayı biz göreve geldiğimizde 1136 idi, sözleşmesi bitenler ve emekli olan arkadaşlarımız ile birlikte sayımız düştü. İskelenin ve sahil 1. etabının ışıklandırma süreci tamamlandı, 2. etap çalışmaları da 3 ay içerisinde bitecek ve sahil şeridimiz çok hoş bir görünüme sahip olacak.

Kentimizde bulunan 123 adet parkın tüm bakım ve onarım çalışmalarını aralıksız sürdürüyoruz. Aynı şekilde asfalt yama çalışmalarımız devam etmekte ve sıcak asfalt dökümü için ihale sürecimiz devam ediyor. Bittikten sonra yollarımız çok güzel bir hale gelecek. Ot ve moloz temizliği, kaldırılması ve ağaç budaması işlerine kiraladığımız araçlar ile kesintisiz devam ediyoruz Belediye Kültür Sarayımızın tüm bakımları ile ilgili işlemlere başlanmış olup, en kısa zamanda eksiksiz vatandaşlarımızın hizmetine sunulacaktır. Evlendirme dairesinin karşısındaki alana iznini verdiğimiz Lunapark İskenderun’a çok şey kattı. Buranın iznini de senelik 500 bin TL ve 300.000 hibe bilet ile verdik. İskenderun için çok önemli olduğunu düşündüğüm kentsel dönüşüm projesi ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum ile görüşmemiz sonucunda bakanlıktan bir heyetin geleceği bilgisini de paylaşmak istiyorum. Ayrıca, şuanda faaliyette bulunmayan stadyum alanının da millet bahçesi olacağının müjdesini de sizlere vermek istiyorum. İskenderun’a yeni bir stadyumun kazandırılması için de bakanlığımızın aracılığıyla Spor Toto ile görüşmelerimiz başlayacak. Karayolları Genel Müdürlüğü’ndeki yetkililer ile görüşmelerimiz sonucunda da Şekere ve Sakarya Mahallelerinden otobana bağlantı, geçiş için projemizi sunacağız, inşallah kabul edecekleri bir proje olur. 
 

“TRAFİK AKIŞI ESKİ HALİNE DÖNECEK”
İskenderun şehir trafiğinin vatandaşları özellikle cadde üzerinde bulunan esnafları çok rahatsız ettiğini belirten Tosyalı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile konuyu uzun ve detaylı olarak görüştüğünü söyleyerek, “Şehirde sürekli geziyorum. Vatandaşlarımız ve esnaflarımız trafik akışının şu anki durumunda memnun değil. Konuyu yetkili Büyükşehir Başkanımız Sayın Lütfü Bey ile görüştüm ve trafik akışının tekrar eski haline dönmesini talep ettik. Bu ayın 12 sinde çalışmalar tamamlanırsa trafik eski akışına dönecek” dedi.    


Gündem dışı konuşmaların ardından Belediye Meclisi gündemde bulunan maddeleri görüştü. Gündemde bulunan maddeler; 
1- İskenderun Kent Konseyinin oluşturulması aşamasında ön çalışmalar yapmak üzere Meclis Üyeleri arasından bir çalışma grubu oluşturulması ile ilgili Özel Kalem Müdürlüğü teklifi oy birliği ile kabul edildi.
2- % 100 hissesi Belediyemize ait olan İSKENT İskenderun Kent Hizmetleri San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin sermaye yapısının güçlendirilebilmesi için Belediyemiz bünyesinde bulunan Sosyal Tesisler, Spor Kompleksleri, Otoparklar v.b. gibi tüm gayrimenkullerimizin sosyal Belediyecilik anlayışı ile etkin işletilebilmesi amacıyla şirketin ana sermayesine ayni sermaye kapsamında eklenebilmesi ve bununla ilgili iş ve işlemleri yürütmek üzere Belediye Başkanı Mehmet Fatih TOSYALI’ ya yetki verilmesi ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi oy çokluğu ile kabul edildi. 
3- Muhtesatları Belediyemize ait olan İdaremizce işletilen veya kiraya verilen taşınmazların menkulleriyle birlikte gerek duyulan kısımlarının İta amirince genel bütçe kapsamında belirtilen İdarelere, Özel ve Kamu Hukuku Tüzel kişilerine dahili olduğu kanun hükümlerinin izin verdiği ölçüde belirtilen izinler alınarak Hizmet Projeleri üretmek maksadıyla Belediye Başkanı Mehmet Fatih TOSYALI’ya sözleşme yapmak, protokol imzalamak üzere yetki verilmesi ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi oy çoklu ile kabul edildi.


4- Mülkiyeti Belediyemize ait Frenkçiftliği Mıntıkası 3584 nolu parsel 16.678,81 m² yüzölçümüne sahip olup, parselin üzerindeki yapı muhtesatları ile birlikte belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikli ihtiyaçlarını karşılamak maksadı ile en az 1 yıl ön izin verilmesi ve gerekli izinlerin alınması şartı ile yüzme havuzu, aqua park (spor ve oyun alanları) yapmak amacı ile 19 yıl süre ile sınırlı ayni hak (ittifak hakkı) tahsis edilebilmesi (kurulması) yönünde Meclis kararının alınması ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi oy çokluğu ile kabul edildi.
5- Sarıseki Mahallesinde bulunan İdaremizce Orman Bölge Müdürlüğünden C tipi piknik ve mesire yeri olarak kiralanması yapılan yerin mesire yeri vaziyet planına uygun olarak 7 yıl süre ile İskenderun Gazeteciler Cemiyeti’ne kiraya verilebilmesi yönünde Meclis kararının alınması ile ilgili Destek Hizmetleri Müdürlüğü teklifi, oy birliği ile kabul edildi.
6- İptal edilen İskenderun Kent Merkezi ve yakın çevresi İmar Planının Nazım İmar Planı doğrultusunda yeniden düzenlenerek yaklaşık 3.250 hektar alanda, 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planına ilişkin hazırlanan 1/1000 Ölçekli Uygulama İmar Planı teklifi hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi,imar komisyonuna oy birliği ile havale edildi.
7- Belediyemiz sınırlarında bulunan Orhangazi – Bekbele – Bitişik Mahallesi sınırlarının sınır haritasına göre sınır haritasının onaylanması hakkındaki İmar ve Şehircilik Müdürlüğü teklifi,oy birliği ile kabul edildi.
8- Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünün Görev, Yetki ve Sorumluluk ile Kuruluş Esaslarını, Çalışma Yöntem ve İlkelerini kapsayan yönetmeliğin meclisce görüşülmesi ile ilgili İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü teklifi, oy birliği ile kabul edildi. 
9- Belediyemiz adına başta Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve diğer bakanlıklar, ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile bu konular ile ilgili diğer özel kişi ve kuruluşlarla görüşmeye, her türlü araştırma, geliştirme ve danışmalık hizmeti almaya, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği Teknik Destek Projesi hazırlatmaya, bu ve benzeri projeler için mal ve hizmet alımları sözleşmelerini imzalaması maksadıyla Belediye Başkanı Mehmet Fatih TOSYALI’ya yetki verilmesi ile ilgili Fen İşleri Müdürlüğü teklifi, oy birliği ile kabul edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.