Öne Çıkanlar CHP Grup Başkanvekili Engin Altaya DİPLOMATİK TEMAS FETÖ OLİMPİYATI 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı MERSİN SEL Hatay Milletvekili

HATAY'IN SESSİZ ÇIĞLIĞI NEFES ALAMIYORUZ

HDP İskenderun İlce örgütünün basın toplantısında şu ifadelere yer verdi.İlimizde son bir aydır aşırı artan Kovid-19 vakaları ve buna bağlı ölümlerle birlikte her hanede hasta veya kayıplar yaşanmaya başlandı ve bu vahim tablo giderek artmaktadır. Gün geçmiyor ki yeni bir canımızın kayıp haberini almayalım.
İlk günden beri virüsle mücadele yöntemi olarak hijyen, mesafe, maske söylemi dışında hiçbir ciddi önlem ve tedbir göremedik. İşsizlik sorunu pandemiyle birlikte kat be kat artmıştır. İlimizde de bu çok net hissedilen önemli boyuttur. Halkımız kendi tedbirini almıştır, ancak bu iş öyle kolay değildir ve sadece Halkların sırtına yükleyerek geçiştirilemez. Bu sorumluluktan kaçıştan başka ne olabilir. Bizler şunu çok iyi görüyoruz maalesef yeni bir ticari sektör yaratıldı, maske ve dezenfektan. Bunlarda zaten yoksul olan halkların borç defterlerine yeni kalemler ekledi. Birçok insan bir maskeyi günlerce kullanmak zorunda kalıyor. Kapanan iş yerleri, işten çıkartmalar asgari ücretin bükünki koşullarda gerçek bir karşılığının olmaması. Emeklilerin maaşlarının bu günkü koşullarda karşılık bulmadığı, yaşamın idamesi için yeniden ve acil çalışma başlatılması, emekçilerin hak kayıplarının önüne geçilmesi ebetteki iktidarın sorumluluğudur. En temel hak olan sağlık ve yaşam hakkı devletin birincil görevidir.
Hatay ölüyor  Hataylılar her gün sessiz çığlıklarını duyurmak için avaz avaz bağırmak istiyor…ama nefesleri yetmiyor. Hatay nefes alamıyor. Uzun süre test sonuçlarının günlerce açıklanamaması sosyal medyadan insanların sonuçlarını öğrenmek için çığlıklarını hepimiz duyduk…sahi siz duymadınız mı…
Hatay nefes almak istiyor ve halklarımız tam kapanmayı acilen talep ediyor. Halklar kendi başlarına kendi kaderleriyle baş başa bırakılamaz. Çünkü bu zaten kader de değildir. Bir an önce tüm önlemler alınmalıdır.
Bu konuda bilimi esas alarak TTB nin pandemiye karşı mücadelede yapılması gerekenler esas alınmalıdır:
“Eğitim, sağlık, hijyen ve genel temizlik (belediye) gibi zorunlu olan mal ve hizmetlerin dışında üretim ve hizmet sunumu durdurulmalı, çalışanlara tam ücretli izin verilerek 21 gün tam kapanma sağlanmalıdır.
Üretime ve hizmet sunumuna devam edenlere düzenli test yapılmalı, sağlıklı çalışma koşulları ve 6 saati geçmeyecek kısa çalışma saatleri uygulanmalıdır.
Salgın süreci sona erene kadar yoksulluk sınırının altında geliri olan veya hiç geliri olmayan her haneye sosyal ekonomik destek verilmeli, ücretsiz doğalgaz, su, elektrik, telefon, internet hizmeti sağlanmalı, bu durumda olan yurttaşların kredi borçları ertelenmelidir.
Sermaye kesimine sağlanan Teşvik, vergi, sigorta indirimi gibi ayrıcalıklara son verilmeli, hizmet alımında garanti ödemeleri iptal edilmeli bu kapsamdaki tüm projeler sonlandırılmalıdır.
İşsizlik fonu, bireysel emeklilik fonu gibi fonlar amacı dışında kullanılmamalı, yönetimi işçilerin çoğunlukta olduğu kurullara bırakılmalı ve tüm kaynaklar kuruluş amaçlarına uygun olarak işçileri ve halkın ihtiyaçları için kullanılmalıdır.
Pandemi süreci fırsata çevrilerek uygulanan baskı politikalarına, yasaklara, antidemokratik uygulamalara son verilmeli, haklar güvence altına alınmalıdır.”
Hatay’da mart ayında hiç kayıp vermemişiz. Daha sonraki aylarda kayıplarımız giderek arttı. Kasım ayında 359, 1-16 Aralık arasında da 739 kişiyi kaybetmişiz” 
Cenaze araçlarının bile artık yetemediği insanların saatlerce cenazesini almak için beklediği bu vahim süreç ebetteki seyrederek bitmesi beklenemeyecek ve önlenemeyecek bir durumda
Sağlık çalışanları nın durumu da elbette bundan farksız değil. Her gün onlarca sağlık emekçisi pozitif sonuçlarıyla karantinaya alınıyor.
“* Bütün sağlık çalışanlarına düzenli test yapılsın. 
* Bütün sağlık çalışanlarına düzenli olarak aşı yapılmalı. 
* Kovid-19’un sağlık çalışanları açısından meslek hastalığı sayılsın.
* Sağlık emekçilerinin çalışma saatleri kısaltılmalı.
* Yıllardır atama bekleyen sağlık emekçileri için gerekli atamalar yapılması ve kadro düzenlenmesi gerekir. KHK ile haksız hukuksuz işlerine son verilen sağlık emekçileri işlerine iade edilmeli
* Bütün sağlık çalışanlarına ayrım gözetmeksizin maddi ve manevi bütün hakları verilmeli.” 
İlimizdeki elektrik ve su kesintilerinin sık sık ve uzun süreli olmasının bu sürece verdiği zarar ortadadır. Bir an önce bu konuya yönelik çalışmaların ve düzenlenmelerin yapılması önceliklidir.
Salgın arttıkça ağırlaşan çalışma koşulları nedeniyle sadece Hatay’da birçok sağlık emekçisini kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadık.  
Biz HDP İskenderun ilçe olarak ilimizde en az 3 hafta süreli tam bir kapanmanın olmasını, bu süre içinde evinde kalmak zorunda kalan tüm işçilerin, emekçilerin maddi kayıplarının devlet tarafından karşılanmasını. TTB nin pandemi mücadele yöntemlerini bir an önce uygulanmasını talep ediyoruz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.