Öne Çıkanlar BioNTech METAL İŞÇİLERİ Türkiye Varlık Fonu 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü VAHŞET tesis

AKÇAY MADEN İŞLETMESİ SAHASI ÇED TOPLANTISI RAPORU

Toplantı öncesinde İskenderun Kaymakamlığı pandemi gerekçesi ile 7 günlük toplantı, eylem ve etkinlik yasaklama kararı almıştır. Toplantıya gözlemci olarak bir arkadaşımızın rahatsız olması nedeniyle Şube Sekreterimiz Adil Bahtiyar yalnız katılmıştır.
Tespitlerimiz
1-    Sabah saat 10 civarında Akçay Mahallesi’ne gidildiğinde mahalle girişlerinin polis ve jandarma tarafından ablukaya alındığı görülmüştür. Mahalleye girişte herkese kimlik kontrolu yapılmış ve ikameti mahallede olmayanların girişine izin verilmemiştir. İHD gözlemcisi arkadaşımız bunu bildirmesine rağmen mahalleye girişi engellenmiştir. Daha sonra yaya olarak toplantı alanına ulaşmıştır.
2-    Toplantı öncesi mahalle sakinlerinin büyük çoğunluğu  maden işletmesinin açılmasına karşı olduklarını yüksek sesle dile getirmişlerdir. Toplantıyı yapacak heyet toplantı yerine geldiğinde halkın tepkisiyle karşılaşmış bunun üzerine polisler müdahalede bulunmuştur. Gelen heyetin kapalı yere alınıp kapının halka kapatılması  nedeniyle ve toplantının içerideki görevlilerce yapılıp tamamlanacağı düşüncesiyle tepkiler artmıştır. Bundan sonra polisler sert müdahalede bulunmuş ve 9 kişi gözaltına alınmıştır. 
3-    Gözaltılar sonrasında içeride toplantının yapılmadığına dair bir tutanak tutulduğu toplantının yapılmayacağı ilan edilmiştir. Gözaltına alınanlardan köyde ikamet eden 5 kişi gözaltı aracından indirilerek serbest bırakılmış diğer 4 kişi ikamet adreslerinin Akçay Mahallesi olmaması nedeniyle aracın içerisinde ters kelepçe takılarak emniyete götürülmüş ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakılmışlardır.
SONUÇ VE DEĞERLENDİRME
Amanos Dağları’na açılan maden ve taş ocakları çevreye zarar vermiş büyük bir çevre tahribatı yaratmıştır. Açılan ve planlanan termik santraller ve maden ocakları ithal edilen Angusların İskenderun Limanı’ndan getiriliyor olması İskenderun’da ciddi çevre sorununa neden olmuştur. Planların gerçekleşmesi durumunda İskenderun ve çevre ilçelerde sağlıklı bir  yaşam sürdürmek neredeyse imkansız hale gelecektir.
İskenderun Kaymakamlığı’nın ÇED Toplantısı öncesi aldığı toplantı yasağı kararı ÇED toplantısını kapsamamıştır. Bu anlamda daha önce Arsuz İlçesi Hüyük Mahallesi’nde yapılan ÇED Toplantısı öncesi Arsuz Kayamkamlığı’nca da pandemi gerekçe gösterilerek aynı kararın alınmış olması bunun il genelinde idari bir tutum olduğunu göstermektedir. 
Toplantı yapılacak mahalleye bu kadar  çok sayıda  polis  ve jandarma yığınağı yapılması ve alanda gösterilen demokratik tepkilere karşı sert müdahalede bulunulup gözaltılar yapılması, yapılan gözaltılar sonrasında ikameti mahallede olanların bırakılıp diğer doğa savunucularının emniyete götürülmesi insan hakları açısından kabul edilemez. 
Yapılan ÇED toplantılarında  halkın katılımı ve görüşlerini ifade etmesi bakımından baskıcı olmayan demokratik bir ortamın sağlanması ve halkın görüşlerinin esas alınması gerekmektedir.
    

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner73