Öne Çıkanlar İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı Ankara Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası 7 Ekim Dünya Yoksullukla Mücadele Günü BAŞKA ÜLKELERDE İŞÇİLER BİRİKİMLERİNİN TAMAMINI ALABİLİYOR ABD SU

Hto Sağlıkta şiddeti kınadı...

İskenderun Devlet hastanesi bahçesinde  basın açıklaması yapan Hatay Tabip Odası Kurultay Üyesi doğan Dalgıç hekime yapılan şiddeti kınarken basın açıklamasını da kurultay üyesi Doğan Dalgıç yaptı. Dalgıç;“ Dr. Bahattin Ahmet Yalçın'a Yapılan Saldırıyı Kınıyoruz” dedi.
 
17 Temmuz günü Şanlıurfa' da Harran Üniversitesi  Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil sevisinde görevli olan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın bir hasta yakını tarafından başına sert bir cisim vurularak darp edilldiğini ifade etti.Meslektaşlarının halen yoğun bakımda tedavisinin devam ettiğini ve hayati tehlikesinin olduğunu söyleyen Doğan Dalgıç,şiddetin nedenleri, şiddete karşı alınacak önlemler ile kamuoyunu bilgilendirmek için yöneticileri sorumluluk almaya davet ettiğini söyledi.


 
Sağlık kuruluşlarında meslektaşlarının güvenliğinin sağlanması için caydırıcı ve önleyici gerçekçi önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çizdiklerini vurgulayan Doğan Dalgıç yaptığı basın açıklamasında ;
 
 “Bütün  bu çabalarımıza rağmen, Dr. Ersin Arslan, Dr. Kamil Furtun ve Dr. Aynur Agdelen'in öldürülmeleri ve nice şiddet olayları ile yetkililerin sağlıkta yeterli ve caydırıcı adımlar atmadığını üzülerek görüyoruz. Geline aşamada sağlıkta şiddet sağlık hizmet sunumunun hemen tüm aşamalarında yaygın ve ciddi bir sorun haline dönüşmüştür. Sağlık kuruluşlarında her gün ortalama 30 şiddet Vakası yaşanmaktadır. Özellikle acil servisler şiddetin kol gezdiği, sağlık çalışanlarının kendilerini emniyette hissetmedikleri yerler haline gelmiştir. Bu durum sürdürülebilir değildir.
 
Elbette sağlıkta şiddetin toplumsal etkenleri vardır ve bunlar giderilmedikçe sağlık kuruluşlarını tam olarak güvenli ve huzurlu yerler haline getirmek olanaklı değildir. Kuşkusuz her yıl nüfusumuzdan fazla sayıda acil servis başvurusu olmasının gelinen tabloda katkısı büyüktür.
Bu nedenle, Türk Tabipleri Birliği’nin defalarca dile getirdiği sağlıkta şiddeti önleme yasasının bir an önce çıkarılarak şiddet uygulayanlara hapis cezasının yasalaşmasını bir kez daha hatırlatıyor, bu talebimizden geri adım atmayacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz”
 
 Sağlık  Hizmetini Engelleme cezaları ise;     
Sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık personeline karşı, sağlık hizmeti sunumu esnasında veya verilen sağlık hizmetinden kaynaklanan nedenlerle cebir, şiddet veya tehdit kullanan kişi, iki yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile Cezalandırılır.
Bu fiiller sonucu sağlık hizmeti kesintiye uğramış ise yukarıdaki fıkraya göre belirlenenc eza yarı oranında arttırılır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.