Öne Çıkanlar İLÇE YAPILSIN TEKLİFİ ÇAğla Helvacı FARKINDALIK ETKİNLİĞİ Belen ilçe Kaymakamı İskenderun Gelişim Hastanesi Kurtuluş bayramı

ASKIYA ÇIKARTILAN PLANIN HİÇBİR FAYDASI YOK!

Samandağ Belediyesi’nde askı ve ilan edilen Hatay Samandağ Turizm Bölgesinin Samandağ yerleşimini kapsayan 1. Etap İlave ve Revizyon 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planlamasının, ne Hz. Hızır Türbesine, turizm bölgesi olarak sahil şeridine, ne de sadece plandan etkilenen binlerce Samandağlıya değil, Samandağ ve Hatay’da yaşayan halkın tamamına da bir faydası olmadığını ifade etti. 
Samandağ Belediyesi’nin acil olarak konu ile ilgili açıklama yapmak zorunda olduğunun altını çizen Dönmez, “Samandağ Sahil şeridinde mevcut nazım ve uygulama imar planı içinde yer alan neredeyse tüm sahil şeridi ile sahil şeridinin arka bölgesindeki planlı alanların yeşil alan, günübirlik alan haline getirilmesine ilişkin Samandağ Belediyesinde askı ve ilan edilen Hatay Samandağ Turizm Bölgesinin Samandağ yerleşimini kapsayan 1. Etap İlave ve Revizyon 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planını soruyor. Şimdilik söyleyebileceklerim ve öncelikle

Samandağ Belediyesinin derhal açıklama yapmakla yükümlü olduğu tespit edebildiğim hususlar ve düşüncelerim şunlar:
Planlar askıya çıkarılmadan önce, bu sürecin ne zaman başladığı, Samandağ Belediyesinin bu süreçten haberinin olup olmadığı, Samandağ Belediyesi’nin plan yapım sürecinde görüş ve değerlendirmelerinin alınıp alınmadığı, Samandağ Belediyesi’nin görüş ve değerlendirmesi alınmış ise, bunların ne olduğu, Samandağ Belediyesinin mevcut imarlı ve planlı alanların korunması yönünde herhangi bir girişiminin olup olmadığı, Samandağ Belediyesinin planlamaya dâhil edilen bölgede yaşayan hemşerilerimizi doğrudan ilgilendiren tasarruf, proje ve süreçle ilgili ve geniş katılımla bilgilendirip bilgilendirmediği, kıyı kenar çizgisi sebebiyle zaten yeteri kadar mağduriyet yaşayan hemşerilerimizin Kıyı Kenar Çizgisinin yarattığı mağduriyetin giderilmesi için tüm çaba ve mücadeleleri bilinmekteyken, askıya çıkartılan planların kıyı kenar çizgisi ile yaşanan mağduriyetlere ilave ve aşırı bir mağduriyet yaratıp yaratmayacağının hesaplanıp hesaplanmadığı, Hâlihazırda ve askı sürecinde mevcut belediye yönetiminin askıya çıkartılan planlarla ilgili olarak düşüncesinin ne olduğu, Planlardan hemşerilerimizin mağduriyete uğrayacağı düşünülüyor ise herhangi bir girişiminin olup olmayacağı, Kamuoyuna marka proje olarak sunulan Kültür Bakanlığının da projeye önem verdiği ve Türkiye'nin inanç turizmi konusunda uluslararası tanıtımında kullanacağı Hızır A.S. Projesinin, askıya çıkarılan planlarla bir ilgisinin olup olmadığının, Hz. Hızır A.S. makamı ve çevresinde yapılacak olan düzenleme ile ilgili olarak hayırsever ünlü iş adamları olarak tanıtılan kişilerle yapılan toplantı ve girişimlerin ve ziyaretlerin, askıya çıkartılan planlarla bir ilgisinin olup olmadığının, Hayırsever ünlü iş adamları olarak tanıtılan kişilerle yapılan toplantılarda Hatay'ın ve Samandağ'ın kaderini değiştirecek şimdiye kadar hiç ulaşılamayan vizyona bizi götürecek projeler olarak ifade edilen projelerin, askıya çıkartılan planlarla bir ilgisinin olup olmadığının, Hayırsever ünlü iş adamlarının ilçeye ziyaretlerinin geçmişinin ne kadar eskiye gittiğinin, bu kişilerin bölge ile olan ilgilerinin, amaçlarının nereden ve nasıl doğduğunun, Hz. Hızır A.S. projesinde yeşil alan, kütüphane, ibadethane, otopark, Aşevi bölümleri olarak planlama yapılırken bu projenin hangi bölgeyi kapsadığının ve neden kamuoyuna detayları ile açıklanmadığının, proje yapımında kimlerden ve ne şekilde istifade edildiğinin, proje ile ilgili olarak yereldeki halkın kendilerini doğrudan ilgilendiren tasarruf ve projelere yönelik kararlara katılım hakkı kapsamında bilgilendirilip bilgilendirilmediğinin, düşünce ve onaylarının alınıp alınmadığının açıklanmasını istiyor ve bekliyoruz.” 

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.