Öne Çıkanlar En borçlu belediyeler İşkenceye sıfır tolerans bizim ilkemizdir. Eğitim Sen Ali Karadaş iskenderun haberleri EMEK MÜCADELESİ iskenderun

ÖLÜM ORUCUNDAKİ AVUKATLAR ÜNSAL VE  TİMTİK HAKKINDA YENİ GELİŞME

Ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ı muayene eden Adli Tıp’tan uzmanlar, her “Hapishanede kalmaları uygun değildir” raporu yazdı. Mahkeme ise bu raporun ardından iletilen tahliye talebini reddetti.
İstanbul Adli Tıp Kurumu, ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile ilgili ilk raporunu açıkladı ve her ikisi için de “Hapishanede kalmaları uygun değildir” değerlendirmesinde bulundu.
Timtik ve Ünsal’ın avukatları, bu sabah raporun sonucu çıkar çıkmaz İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesine raporla birlikte tahliye dilekçelerini sundu. Ayrıca, yurtdışındaki avukatlardan gelen 152 dilekçe ile, Türkiye’den onlarca avukatın imzaladığı, tahliye edilmeleri taleplerini içeren dilekçeler de mahkemeye sunuldu.
Mahkeme ise tahliye talebini reddederek iki avukatın da tutukluluğunun devamına karar verdi.
Mahkeme ayrıca, “Hastane koşullarında tıbbi takip ve tedavilerinin ivedi olarak sağlanması hususunda gereğinin ifası için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına müzekkere yazılmasına” karar verdi.
SAVCI TUTUKLULUĞUN DEVAMINI İSTEDİ
Tahliye talebinin iletildiği mahkeme, talebi önce savcılığa gönderdi. Savcı mütalaasında, Sanıklar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal hakkında ATK'dan gelen raporlar uyarınca, sanıkların sağlık sebebiyle tedavilerinin yapılması için tutukluluk infazına hastanede devam edilmesi kamu adına talep ve mütalaa olunur” dedi.
'ADLİ KONRTOL TEDBİRLERİ YETERSİZ KALACAĞINDAN...'
İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi de mütalaaya uyarak şu kararı verdi:
“Sağlık durumlarının hayati risk teşkil etmesi, hayatlarını idame ettiremeyecek olmaları bağışıklık sisteminin ileri derece zayıflamış olması, mevcut şartlarda cezaevinde ve hastanede tutulmasının yaşamsal tehlike doğuracak olması sebebiyle tahliyelerini talep edildiği, “Adli tıp kurumunca yapılan muayeneleri sonucu tanzim edilen raporda ‘sanıkların cezaevi şartlarında kalmasının sağlıkları açısından uygun olmayıp hastane şartlarında yatırılarak tıbbi takip ve tedavilerinin sağlanması gerektiğinin’ belirtildiği görülmüş, sanıkların bu aşamada tıbbi takip ve tedavilerinin ilgili cezaevleri idaresince sağlanması suretiyle rapor gereğinin yerine getirilebileceği değerlendirilmiş,
“Sanıkların tahliyeleri talep edilmiş ise de; üzerlerine atılı silahlı terör örgütüne üye olmak suçunun vasıf ve mahiyeti ile CMK'nın 100/3. maddesinde sayılan suçlardan olması, hükmolunan sonuç cezanın miktarı, hükmülounan ceza miktarı itibarıyla sanıkların kaçma ihtimalinin bulunması nedenleriyle uygulanan tedbirin açık bir orantısızlık teşkil etmeyeceği ve şu aşamada adli kontrol tedbirlerinin yetersiz kalacağı gözetilerek tahliye taleplerinin reddi ile hükmen tutukluluk hallerinin devamına karar verilmiştir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.