Öne Çıkanlar Aytaç Yalman CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel çalışan gazeteciler günü Lezzetli Kış Şöleni festivali Prof. Dr. Orhan Derman Facebook ceza Milli Ekonomi

MECLİS'TE AKP'NİN TEKLİFİ REDDEDİLDİ, ORTALIK KARIŞTI... 

AKP’nin tüm itirazlara ve AYM'nin daha önce iki kez verdiği iptal kararına rağmen 5. kez Meclise getirdiği "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi" muhalefet milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Partilerden peş peşe açıklamalar geldi. CHP'li Özgür Özel, "Üzülerek söylemek gerekir ki Meclis Başkanı da Cumhur İttifakı'nın arzuhalcisine dönmüş durumdadır." ifadelerini kullandı. Meclis'te reddedilen teklif yeniden oylama için TBMM'ye sunulacak, Meclis Başkanı Şentop'tan flaş açıklamalar geldi...
AKP’nin tüm itirazlara ve AYM'nin daha önce iki kez verdiği iptal kararına rağmen 5. kez Meclise getirdiği "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi" muhalefet milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. 
Dün reddedilen, "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi" bugün AKP tarafından yeniden Meclise getirileceği, oylamaya sunulacağı öğrenildi.
Bugün gerçekleşecek Genel Kurul'un hareketli geçeceği ifade ediliyor. Mustafa Şentop, 'Meclisi ben yöneteceğim' derse CHP'li vekillerin buna karşı çıkacağı belirtiliyor.
Meclis Başkanvekili Haydar Akar'ın, Şentop'un böyle bir istekte bulunması durumunda, "ben kürsüyü bırakmam" dediği aktarıldı.
CHP'de bütün vekillerin 'acil' olarak Meclise çağrıldığı öğrenildi.
ŞENTOP'TAN AÇIKLAMA
TBMM Başkanı Mustafa Şentop'tan yaşanan gerilimle ilgili olarak açıklamalar geldi. Şentop, "Yeniden oylama Genel Kurulun oyuna sunulacak" dedi.
Şentop, "İtiraz üzerine toplandık, tartışmalar manipülatif. Sorun olduğunda gereğini yapmak benim görevim. İhtilaflı hallerde elektronik oylama yapılır" ifadelerini kullandı.
Şentop, teklifin yeniden oylanıp oylanmamasının belirlenmesi için Genel Kurul'da yeniden bir oylama yapılacağını duyurdu. Şentop, "Genel Kurul tekrarlanması yönünde irade ortaya koyarsa, oylama tekrarlanacak" dedi, 'sorun olduğunda görevimi yaparım' ifadelerini kullandı.
Meclis'te reddedilen teklif yeniden oylama için TBMM'ye sunulacak.
Şentop'un açıklamaları şöyle oldu:
2015'te, 1978'te hüküm aynı olduğu için benzer şeylerle karşılaşılmış
İhtilaf üzerine o zaman elektronik oylamaya geçilmesi gerek 1998'de alınmış kararlar da var. iç tüzük hükümler bunu gerektirir. İtiraz var mı yok mu? Budur. İtiraz olduğu o görüntülerde de var.
İtiraz olduğunda elektronik oylamaya geçilmesi gerekiyor. İç tüzüğün 13. maddesine göre başkanlık divanına itiraz yapma hakkı var Başkanlık divanı toplanıp karar alıyor, Genel Kurul oyuna sunuyor. Genel Kurul yeniden oylama yapabiliyor.
3 Mart 2015'te HDP'li arkadaşların talebi üzerine Meclis Başkanı, Başkanlık Divanını aynı gün toplamış, karar verilmiş. Kısa zaman içinde toplandığı vaki. Burada arkadaşlar Meclis iradesi bağlamında tartışmalarını manipülatif olarak görüyorum.
Bugün başkanvekillerinin açıklamalarını da gördüm. HDP'nin 3 Mart 2015'te itirazı var, aynı gün toplanıp karara bağlanmış. Bütün partilerin böyle itirazları var. Anayasa ve iç tüzük Meclis Başkanı'na genel kurulu yönetme yetkisi veriyor. Meclis başkanvekilleri Meclis Başkanının yerine yönetir. Hangi toplantıyı ne zaman hangi başkanvekilinin yöneteceğine meclis başkanı karar verebilir.
Başkanvekillerinin yönettiği oturumlarla ilgili sorumluluk Meclis Başkanında olduğu için tartışma olduğunda tartışmaya dahil olmam normaldir.
İç tüzüğe aykırı diyen vatandaşa toptancı usulüyle yanıt vermeyi uygun bulmuyorum. Meclis Başkanı koşarak gelmiş falan. Sıkıntı olduğunu fark ettiğimde koşa koşa giderim, bu benim görevimdir, görevimin gereğini de yaparım
O arkadaşa konuşurken aynaya bakmasını tavsiye ediyorum ne anlama geldiğini anlaması için. Meclis Başkanı olarak daha fazla seviyeyi düşürmek istemem ama bu işi çok daha iyi yapabileceğimi ifade etmek isterim; pişman ederim.
İşaretle oylamak diye bir oylama usulu var. İşaretle oylama genel olarak meclisin farklı hükümler olmazsa genel olarak kullandığı oylamadır. Tam olarak sayı hesabı da yok. Çoğunluk ne taraftadır onunla karar verilir. Başkanla katip üyeler birlikte sayarlar, hangisinin çok olduğunu diyor.
Bir katip üye yanlışlık var, sayı yok yeter sayısı dediği zaman elektronik oylamaya geçilmesi lazım. Bu oylamada da sistemde fark var. Açık oylama kimin ne oy verdiğinin belli olduğu oylamadır. İşari oylamada ise sayı ve kim olduğunu tespit etmek zor olduğu için.
MECLİS BAŞKANINA JET YANIT
CHP'li Özel Meclis Başkanı Şentop'a jet hızıyla cevap verdi. Özel, "Mustafa Şentop'un makamı 'pişman etme' makamı değildir. Adalet dağıtma makamıdır" dedi.
NELER OLDU?
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, partileri adına TBMM'de konuya ilişkin basın toplantısı düzenledi. 
"TAYYİP BEY BİZİ MAHVEDER', ORASINI DA SEN DÜŞÜN"
CHP Grup Başkanvekili ve Özgür Özel, "Olağanüstü bir gün yaşıyoruz. 3 muhalefet partisi 10'ar dakika bölüşerek basın toplantısı yapıyoruz. Acilen konuşulması gereken hususlar var. Çünkü Meclis'in işleyişine karşı, demokrasinin şeklen bile olsa Adalet ve Kalkınma Partisi'nin Saray'dan aldığı talimatlar, milletvekili grubu üzerine kurmuş olduğu tahakküm önceden milletvekillerinin hangi kararı alacağının haftalar önce bakanlar tarafından bilinmesi.." diye konuştu. 
Özel şöyle devam etti:
"Meclis'i hiçe sayan, yok sayan, kendi grubunu yok sayan anlayış şimdi de Meclis'in işleyişine doğrudan darbe yapmak, kural tanımamak, kuralları değiştirmek, tabiri caizse yediği golü yememiş saymak için sahadaki hakemi değiştirmek gibi akıl almaz işlere karışmış durumda Adalet ve Kalkınma Partisi. 
Üzülerek söylemek gerekir ki Meclis başkanı da Cumhur İttifakı'nın arzuhalcisine dönmüş durumdadır. Dün 9 aydır Meclis gündeminde olan, 9 aydır gelip gelip giden bir kanun görüşülüyor. Kanun güvenlik soruşturmasını içeriyor. Tepeden tırnağa anayasaya aykırı. Zaten Anayasa Mahkemesi bozduğu için tekrar tekrar gelmiş. AYM, AK Parti'nin getirdiği fişleme kanunu başvurumuz sonrası iptal etmiş. AK Parti'de onu yeniden getirmiş. Kendileri de rahatsızlar. Çünkü bir sene sonra iktidar bize geçtiğinde AK Partili memurların hepsinin gitme korkusu var. Biz de diyoruz ki geçirseniz bile iptal ederiz, kullanmayız.
Kafalar karışık, grup karışık, moralleri bozuk. Dün görüşmeler başladı. Biz tüm haklarımızı kullanıyoruz ama AK Parti grubunda durum şu, yoklama istediğiniz zaman Çin Ordusu gibi geliyorlar. Müzakerelerde çil yavrusu gibi dağılıyorlar. Galiba orada fotoğraf çektirmek istemiyorlar.
Biz çağırıyoruz, onlar gidiyor. Baktık içeride durmaya niyetleri yok. Yoklama isteyip de onları grupların zoru ile gelmelerindense gelmesinler bakalım dedik. Gelmediler. Muhalefet salonda, muhalefet daha çok. Oylamaya geçiliyor. AK Parti Grup Başkanvekili yaptığı görevin farkında değil. Oylamaya geçildi, başkan baktı. "Sayın arkadaşlar dedi, açık bir fark var" dedi ve maddelerine geçilmesi reddedildi kanunun. İç Tüzük diyor ki bir yıl süre ile gelemez artık.
Bu sırada oturum kapatıldı. Hepsi koştu geldi. Baskılar, biz çokuz vs diye. İçeride dünya kadar tartışma. Çoksanız geleceksiniz, yoksanız sonucu kabul edeceksiniz. Bu milletin vergilerinde kesilen paralar ile hepimiz maaş alıyoruz. O salona gelmeyip hepimiz maaş alıyorsa sonuca katlanacaksınız. "Vay efendim Tayyip bey bizi mahveder" E orasını da sen düşünecektin. Tam bu noktada Meclis Başkanı geldi koşa koşa. Diyor ki, "Ben başkanım, Haydar bey senin yerine ben yöneteceğim." Yapamazsın, doğru değil. 
Şimdi 12'ye başkanlık divanı toplantısı konulmuş. Öyle bir şey ki, bir arkadaşımız Adıyaman'da, bir arkadaşımız Burdur'da. Bir arkadaşımız Tekirdağ'da. Toplantıyı koyuyor. Geldi bütün arkadaşlarımız. Böyle bir şey olur mu arkadaşlar? Maç bitmiş, düdük çalmış diyor ki biz bu maçı iptal edeceğiz baştan oynatacağız diyorlar. Tamamen bir iç tüzük ihlali. 12'de yaptıkları toplantı hukuka aykırıdır. Bu İstanbul seçimindeki durumdur. Şimdi İç Tüzüğü, Cumhur İttifakı'nın, AK Parti'nin arzuhalcisi bir kez daha bunu ayaklar altına almaya niyetlenmiş. Anayasal denetim altındadır. Anayasa Mahkemesi'ne gideriz.
Artık belli bir yerden sonra bu kadar hukuksuzluğa, haksızlığa biz ne diyelim? Bir milletvekilinin toplantısını, 10'ar dakikalara bölerek sesimizi duyurmaya çalışıyoruz muhalefet olarak. Size oy verenler seçmen de bize oy verenler Mars'tan mı gelmiş?"
"OYLAMA SONUCU SABİTTİR, NETTİR VE RESMİDİR"
Meclis'te basın toplantısı düzenleyen bir diğer vekil olan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise, "Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun teklifinin maddelerine geçilmesi genel kurulun açık oylamasına sunuldu. Meclis TV canlı yayındayken sunuldu. Bir açık oylama yapıldı ve çoğunluk oyuyla maddelerine geçilmesi reddedildi. Bu, iç tüzüğün 81.maddesine göre, maddelerine geçilmesi veya tümü kabul edilmeyen kanun teklifleri genel kurulca reddedilmiş sayılıyor ve bu durumda bir yıl içinde aynı kanun teklifi sunulamıyor." dedi.
Beştaş şöyle devam etti:
Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanun teklifinin maddelerine geçilmesi genel kurulun açık oylamasına sunuldu. Meclis TV canlı yayındayken sunuldu. Bir açık oylama yapıldı ve çoğunluk oyuyla maddelerine geçilmesi reddedildi. Bu, iç tüzüğün 81.maddesine göre, maddelerine geçilmesi veya tümü kabul edilmeyen kanun teklifleri genel kurulca reddedilmiş sayılıyor ve bu durumda bir yıl içinde aynı kanun teklifi sunulamıyor. Başkanlık divanı iki katip üyeden bir de başkanvekilinden oluşuyor. İki katip üyenin itirazı olmadı. Bu nedenle yapılan oylama sonucunda Meclis Başkanlık Divanı ve başkanvekili kabul edilmemiştir şeklinde ilan etti. Oylama sonucu sabittir, nettir ve resmidir. Kanun teklifi reddedildiği için bunun dışında bir tartışma olamaz. 
Sonrasında oylamayı geçersiz saymak, iktidar lehine değiştirmek için bazı girişimler oldu.  Bugün saat 12.00’da Meclis Başkanlık Divanı toplantıya çağrıldı. Bu çağrıda da açıkça teklifin maddelerine geçilmesi oylaması hakkında iç tüzüğün 13’üncü maddesi çerçevesinde yapılan başvuruların değerlendirilmesi amacıyla deniyor. Meclis Başkanlık Divanı kendi çoğunluğuna dayanarak yapılan oylamayı geçersiz kabul etmek için genel kurulda tekrar gündeme getirmeye çalışıyor. Oysaki iç tüzüğün 13’üncü maddesinin 2’inci fıkrasının son cümlesi açıkça itirazın sonradan aykırılığın anlaşılması şeklinde bir cümle söylüyor. Böyle bir durum söz konusu değil. Bugün meclis başkanlığının toplanması ve bunu değerlendirmesi iç tüzük hükümlerine aykırıdır çünkü ortada itiraz yok. Reddedilmiş bir oylama tekrar gerçekleştirilemez. Bu konuda iktidarın bir kanun yapma tekniği var. Muhalefetle ortaklaşmak, görüşmek ve ayrıntıları tartışmak gibi bir kültürleri yok.
"İÇ TÜZÜĞÜN BU HÜKÜMLERİ KESİN VE NETTİR"
İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ise TBMM'de yaşananlara ilişkin yaptığı basın toplantısında, "Kanunun maddelerine geçilmediği için kanunun tümü genel kurulda reddedilmiş sayılmaktadır. İç tüzüğün 76’ıncı maddesinin TBMM tarafından reddedilmiş olan kanun teklifleri ret tarihinden itibaren bir tam yıl geçmedikçe TBMM’nin aynı yasama dönemi içerisinde yeniden verilemez hükmüne göre teklif bir yıl içerisinde tekrar genel kurula getirilemeyecektir." dedi.
Dervişoğlu şöyle devam etti: 
"İç tüzüğün bu hükümleri kesin ve nettir. Oylamanın sonlandığı 3’üncü oturumun ardından Meclis başkanvekili oturuma ara vermiştir. Verilen arada Mustafa Şentop ve tüm parti gruplarının başkanvekillerinin katılımı ile de toplantı düzenlenmiştir. AK Parti grubunun temsilcileri iç tüzüğün amil hükümleri net olmasına rağmen oylamanın tekrar edilmesinin yollarını aramışlardır. Beğenmediğiniz parlamento kararlarını milletvekillerinin iradesini yok sayarak değiştirmeye çalışmak bunun yol ve yöntemlerini aramak demokrasi ile bağdaşmayan bir durumdur. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemiyle birlikte anayasanın, kanunların çiğnendiğine şahit olduk şimdi sıra iç tüzüğün yok sayılmasına mı gelmiştir? Parlamentoyu, millet iradesini yok saymaya yönelik herhangi bir girişime İYİ Parti olarak izin vermeyeceğimizi kamuoyuna ilan ediyoruz. Mustafa Şentop’un da genel kurul kararından yana tavır koyacağını temenni ediyoruz. AK Parti grubunu parlamentonun aldığı bu karara demokratik bir olgunlukla saygı duymaya davet ediyoruz. Kendilerine bunun anayasal bir zorunluluk olduğunu hatırlatıyoruz.
Tüm kamuoyu bilmelidir ki AK Parti grubunun Meclis Başkanlık Divanı'ndaki sayısal çoğunluğa güvenerek iç tüzüğün 13'üncü maddesini kendi zaviyesinden yorumlayıp oylamanın usulünde hata olduğuna kanaat getirip tekriri müzakarenin yolunu açmaya çalışması parlamentonun kararına keyfi müdahale anlamı taşıyacaktır."
AKP'DEN AÇIKLAMA
AKP Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu da yaşananlarla ilgili şunları söyledi:
Anayasa Mahkemesi’nin verdiği karara istinaden her türlü terör örgütünün devlete sızmasının önlenmesi amacıyla hazırlanarak Meclis Genel Kuruluna gelen, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifinin dünkü görüşmeleri esnasında TBMM İç Tüzük hükümleri, CHP, HDP ve İYİ Partinin ortak tutumları ile açıkça ihlal edilmiştir.
TBMM, Anayasa ve İç tüzük kurallarına uygun olarak aziz Milletimizin iradesinin tecelli ettiği kutsal  bir mekandır.
CHP’li Meclis Başkanvekilinin daha önceki kendi uygulamaları ile de çelişerek, İç Tüzüğün açık usül hükümlerini uygulamayarak, adeta CHP Grup Başkanvekilinin tutanaklara yansıyan talimatları doğrultusunda hareket etmesi ve hukuk tanımazlığı, Milli İradeye bir darbe girişimidir.
Dün Mecliste yaşanan olayların her safhasında daha önceden planlanarak hareket edildiği net bir şekilde belli olan CHP – HDP – İYİ Partinin tutum ve davranışları ile milli iradenin tecellisinin önüne geçilmiştir.
CHP’li Meclis Başkanvekilinin de içinde yer aldığı bu kumpas, faşizan ve hukuk tanımaz, vesayetçi yaklaşımdaki  ittifakın da bir yansımasıdır.
CHP’li Meclis Başkanvekili’nin kâtip üyelerle arasında yaşanan ihtilafı inkar ettiği ancak bizzat CHP’li Milletvekillerinin Meclis kapandıktan sonra dünkü oturuma ilişkin paylaşımlarındaki görüntülerde de anlaşıldığı üzere; TBMM İç Tüzüğünün 141. Maddesindeki hükme göre Meclis Başkanvekilinin, kâtip üyelerin “elektronik oylama yapalım” çağrılarına uymayarak,  Önceden planlandığı üzere hareket ettiği ve terör örgütü üyesi veya irtibatı olan kişilerin devlete sızmalarının önlenmesine yönelik kanuni düzenlemenin görüşülmesini engellemeye dönük işlem tesis ettiği açıkça görülmüştür.
Cumhur İttifakı olarak en ağır şartların yaşandığı 15 Temmuz darbe girişiminde olduğu gibi her şart altında milli iradeye sahip çıkacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.
Milletimiz müsterih ve emin olsun ki Milletin Meclisinde, milli iradeye, anayasa ve iç tüzük hükümleri çerçevesinde mutlaka sahip çıkacağız.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.