Öne Çıkanlar Mediya Güzel ARAMA YETKİLERİ Harkov Roketsan Suriyeliler İnfertilite

KILIÇDAROĞLU: TÜRKİYE'NİN HER ALAN ÜRETMESİ LAZIM  

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Ekonomi Masası Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi bizden daha iyi yönetecek kimse yok" dedi. Kılıçdaroğlu ve kurmayları gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Kılıçdaroğlu, "Bizim için yorulmak yasak. Türkiye aydınlığa çıkana kadar çalışacağız" dedi.
Asgari ücretten vergi alınmaması çağrısını bir kez daha vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Türkiye, Avrupa'nın Çin'i olmamalıdır. Bizim insanımız emeğini, alın terini bedavaya gelişmiş ülkelere peşkeş çekmemelidir. Siyasi iktidar da buna izin vermemelidir. Türkiye Avrupa Birliği'nin onurlu bir üyesi olmalıdır. Orada milli gelir 25 bin, 30 bin dolarsa benim ülkemde de hedef bu olmalıdır" dedi.
Abdullatif Şener, "Türkiye'de nüfusun yüzde 1'inin geliri yüzde 50'sinin gelirinden daha fazladır. Son iki yılda daha fazla bozulmuştur.  Kriz de gelir dağılımını bozmaya devam etmektedir." dedi.
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları:
Sorunun çözümünde önce bir stratejimizin olması lazım. 4 aşamalı bir strateji oluşturmak zorundayız. Birinci aşaması şu, bu ülkede yaşayan herkesin önce ihtiyaç duyduğu bir şey var. Can ve mal güvenliği. Bunun yolu katıksız demokrasi, yargı bağımsızlığı, medyanın özgürlüğü... Böylece yatırımcı önünü görecek.
İkinci aşamamız, Türkiye'nin her alan üretmesi lazım. Üniversiteler bilgi üretecek. Kültür, sanat, sanayi, tarım, esnaf, hizmet, her alanda Türkiye'nin üretmesi lazım. Bir üretim seferberliği başlatmamız gerekiyor. Gercekgundem.com'da yer alan habere göre Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: Devlette liyakatin çökmesi ile beraber devletin temel kurumları da çöktü. Ülkede sağlıklı, tutarlı yeni bir planlama hamlesi başlatmak zorundayız. Almanya'da aşı bulan kişi Türkiye'de üretebilirdi. Eğer bu ülkede gençler geleceğini yurtdışında arıyorsa bunun tek sorumlusu var siyaset kurumu.
Üçüncü ayağı, yarattığımız katma değeri hakça paylaşacağız. Herkesin işi, aşı olacak. Güçlü bir sosyal devleti inşa etmek zorundayız.
Dördüncü unsur, sürdürülebilirlik. Ekonomi süratle gelişiyor, Türkiye'nin en az 25-30-40 yıllık planlar yapması gerekiyor. Dünya nereye gidiyor, biz nereye gideceğiz? Buradan bütün iş dünyasına sesleniyorum, sizin dinamizminizi en iyi ben biliyorum.
"CHP'NİN SORUNU YARATILMIŞ ALGI"
CHP'nin sorunu yaratılmış olan algı. 'CHP gelirse memleketi yönetebilir mi?' Hiç kimsenin endişesi olmasın. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni bizden daha iyi yönetecek ikinci bir kadro yoktur, bunu da gayet açık gayet net söylüyorum.
-Kaynak sorunu... Kamu Özel İşbirliği projeleri kamulaştırılacak mı? Türkiye'nin elektriğini dağıtan 17 şirket lobi haline gelmiş durumda, bu konuda daha kapsamlı bir değerlendirme olacak mı?
Kılıçdaroğlu: Kamu Özel İşbirliği projeleri devleti soyan projelerdir. Maliyetini bilmediğimiz, kendilerine dolar endeksli garantilerin verildiği bir yapıyı doğru kabul etmeyiz. Gidip de malına el koymayacağız. Makul bir kar koyacağız, karını vereceğiz, al maliyetini ben bunu kamulaştıracağız. Yaygın bir kamulaştırma düşüncemiz yok. Tam tersine özel sektörün yatırım yapması için elimizden gelen her türlü çabayı göstereceğiz. Ekonomiye zarar veren, kaynakların haksız yere aktarılmasını öngören düzenlemeleri kabul etmiyoruz.
-Merkez Bankası bağımsızlığı... Kağıt üzerinde bağımsızlığını istiyoruz demek kolay ama uygulamada zor olacak. İlk başta elindeki faiz aracını kullanabilmesi gerekecek. Buna ne kadar hazırsınız? Merkez Bankası'na destek olabilmek için neler yapacaksınız? Halka ne şekilde anlatacaksınız?
Selin Sayek Böke: Bugün Türkiye'de faizin yüksek olmasının temel sebebi aşırı risk olması. Birinci yapılması gereken güveni sağlayarak riski ortadan kaldırmak olacak. Bu da Merkez Bankası'nın atması gereken adımları halk açısından maliyetini yükseltmeden atma özgürlüğünü sağlayacak en temel adımı olacaktır.
-Merkez Bankası bağımsızlığının yanısıra diğer bağımsız kurumlarda da çok büyük sıkıntı yaşanıyor. Güven vermek açısından Merkez Bankası bağımsızlığından da daha kuvvetli mesajlar verilmesi düşünülüyor mu?
Akif Hamzaçebi: Bütün demokrasilerde iktidarların gücü sadece kuvvetler ayrılığı ile sınırlandırılmaz, MB bağımsızlığı ve düzenleyici denetliyici kurumların özerkliği konusunda da sınırlandırılır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.