Öne Çıkanlar olay gazete hatay haberleri iskenderun olay iskenderun haberleri hatay türkiye

İSVEÇ SOL PARTİ'DEN HDP'YE ZİYARET

Cezaevine girmeden önce eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la tanıştıklarını belirten Sjöstedt, "Dün de cezaevinde ziyaret etmek istedik. Dün yaşananlar bizim için bir hayal kırıklığıydı. Ziyaretimizi önceden yetkililere söylemiştik. Ama sizi temin ederim ki hem ben hem de Avrupalı ilerici güçler olarak gelmeye devam edeceğiz ta ki kendisi özgür oluncaya kadar" dedi.

İsveç Sol Parti Genel Başkanı Jonas Sjöstedt başkanlığındaki heyet, 'Kobani Olayları' kapsamında yürütülen soruşturma nedeniyle tutuklanan HDP'liler için parti genel merkezini ziyaret etti. Cezaevine girmeden önce eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'la tanıştıklarını belirten Sjöstedt, "Dün de cezaevinde ziyaret etmek istedik. Dün yaşananlar bizim için bir hayal kırıklığıydı. Ziyaretimizi önceden yetkililere söylemiştik. Ama sizi temin ederim ki hem ben hem de Avrupalı ilerici güçler olarak gelmeye devam edeceğiz ta ki kendisi özgür oluncaya kadar" dedi.
İsveç Sol Parti Heyeti, 'Kobani Olayları' kapsamında tutuklanan HDP'liler için genel merkezi ziyaret etti. Ziyaretin ardından HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile İsveç Sol Parti Genel Başkanı Jonas Sjöstedt ortak açıklama yaptı. 
"DEMİRTAŞ İLE GÖRÜŞME GERÇEKLEŞMEDİ"
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, dün İsveç Sol Parti Heyeti'nin Edirne Cezaevi önünde açıklama yapmak ve Selahattin Demirtaş'ı ziyaret etmek istediklerini anımsatarak, "Fakat yaptıkları başvuruya olumlu yanıt alamadılar ve Demirtaş ile görüşme gerçekleşmedi. Cezaevi kapısında bir açıklama yaptılar. Bu açıklamayla birlikte hem Selahattin Demirtaş'ın ve hem de cezaevlerinde bulunan tüm insanların haksız ve hukuksuz yere tutulduğuna dikkat çektiler. Bunun, bizim açımızdan önemli ve kıymetli bir açıklama olduğunu özellikle belirtmek isterim" diye konuştu. 
"DAYANIŞMA GÖSTERDİKLERİ İÇİN HEYETE ÖZEL TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM"
Bugün genel merkeze gelerek ziyaret etmelerini ve 'dayanışma' gösterdiklerini belirten Buldan, "Bu dayanışmanın son dönemlerde artması bizde büyük bir umut yaratıyor. Açıkçası bu dayanışmadan büyük bir güç ve moral aldığımızı ifade etmek isterim. Bu tür dayanışmalara ihtiyaç olan bir dönemdeyiz. Geldikleri için, dayanışma gösterdikleri için heyete özel teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonraki süreçlerde bu dayanışmanın büyümesi gerektiğini dile getirmek istiyorum" dedi. 
"AVRUPALI İLERİCİ GÜÇLER OLARAK GELMEYE DEVAM EDECEĞİZ, TA Kİ ÖZGÜR OLUNCAYA KADAR"
İsveç Sol Parti Genel Başkanı Sjöstedt, Demirtaş ile cezaevine girmeden önce tanışma ve görüşme fırsatı olduğunu belirterek, "Dün de cezaevinde ziyaret etmek istedik. Dün yaşananlar bizim için bir hayal kırıklığıydı. Ziyaretimizi önceden yetkililere söylemiştik. Ama sizi temin ederim ki hem ben hem de Avrupalı ilerici güçler olarak gelmeye devam edeceğiz ta ki kendisi özgür oluncaya kadar" diye konuştu. 
"BİNLERCE SİYASİ TUTUKLUNUN CEZAEVİNDE OLMA SEBEBİNİ BİZ BİLİYORUZ"
Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın Türkiye'deki siyasi nedenlerle tutuklu olan insanların temsilciği olduğunu ifade eden Sjöstedt, şöyle konuştu:
"Dolayısıyla Türkiye hükümetinden bir an önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararları yerine getirmesini istiyoruz. Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve binlerce siyasi tutuklunun cezaevinde olmasının sebebini biz biliyoruz. İktidar korkuyor. Bu kadar insanın cezaevinde olması onların korkusuna ve zayıflığına delalettir. HDP en nihayetinde barış için demokrasi için, sadece kimi sosyal hakları için değil ama aynı zamanda azınlık gruplar için barışçıl demokratik bir mücadele sergiliyor ve bu mücadele karşısındaki zayıflık ve korku yüzünden bu kadar insan Türkiye’de cezaevinde."
"TÜRKİYE VE AVRUPA'DA YAŞAYAN HALKLAR ARASINDAKİ İLİŞKİYİ KOLAYLAŞTIRACAK"
Siyasi tutukluların serbest bırakılmasının, Türkiye ile Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkileri güçlendireceğini ileri süren Sjöstedt, "Türkiye ve Avrupa’da yaşayan halklar arasındaki ilişkiyi kolaylaştıracaktır. Ancak bu kadar insanın cezaevinde tutuluyor olması bunu zorlaştırıyor. Türkiye'deki genel durumla ilgili kaygılıyız. Sadece ülke içinde yaşanan demokratik muhalefete yönelik saldırılar değil aynı zamanda Türkiye’nin dışında da birtakım müdahaleler var. Bölgenin birçok yeri ikinci, üçüncü Suriye durumuna dönüşebileceği konusunda kaygılarımız var" dedi. 
"BİZİM İSTEĞİMİZ ŞİDDET DEĞİL, BARIŞ VE DİYALOGU ESAS ALMALARI"
Sjöstedt, HDP'nin diyalogtan yana olduğunu belirterek, "Bu sesin susturulması, Türkiye için büyük bir kayıp olacaktır. Sadece HDP 6 milyon insanı temsil ettiği için değil, ama Türkiye demokrasisi için önemli bir aktör. Burada iki yol var hükümet açısından: Ya hem ülke içinde hem ülke dışında daha fazla şiddet saldırganlığı ya da bunun aksine diyalogu ve barışçıl siyaseti tercih edecekler. Bizim isteğimiz çatışmayı ve şiddeti değil barışı ve diyalogu esas almaları" ifadelerini kullandı. 
"HDP BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ, DAYANIŞMAYI SÜRDÜRECEĞİZ"
Türkiye'ye küresel düzeyde bir ilginin olduğunu ifade eden Sjöstedt, "Biz de ilerici güçler olarak, sadece sol gruplar değil ilerici pek çok grup ısrarla Türkiye’ye gelmeye devam edeceğiz. HDP bizim için çok önemli, onlarla dayanışmayı sürdüreceğiz" mesajını verdi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.