Öne Çıkanlar gökçek BEN YAPSAM GERİCİ DERLERDİ Kamu Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin balık ölümleri İskenderun Halk Kütüphanesi Müdürlüğü Arsuz TCDD Parkı suriye

ENİS BERBEROĞLU YENİDEN MİLLETVEKİLİ OLDU, AKP "BERAAT YOK" DEDİ

CHP’li Enis Berberoğlu, hakkındaki fezlekenin TBMM Genel Kurulu'nda okunmasıyla 8 ay sonra yeniden milletvekili sıfatını kazandı. Tezkerenin okunmasının ardından CHP sıralarından alkış gelmesi üzerine AKP Grup Başkanvekili Bülent Turhan'ın "okunan karar beraat değil" demesi görüşmelerde mini gerilim yarattı. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Ortada var olan anayasaya neden uymuyorsunuz sonra da ‘gelin yeni anayasa yapalım’ diyorsunuz sizle kanun yaptığımıza şükredin” dedi.
TBMM Başkanız Mustafa Şentop bu sabah gazetecilerin sorusu üzerine Berberoğlu’nun durumumun hukuki olarak henüz netleşmediğini söyledi. Ancak öğlen saatlerinde TBMM’de grubu bulunan 5 siyasi partinin grup başkanvekilleri ile biraraya gelerek Berberoğlu’nun durumunu değerlendirdi. Toplantıda varılan karara üzerine TBMM Başkanı Şentop’un Genel Kurul’a yapacağı bilgilendirme sonucunda Berberoğlu’nun yeniden milletvekilliği statüsünü kazanabileceği konusunda uzlaşıldı.
TBMM Genel Kurulu birleşimi saat 14.00’da açıldı. Gündem dışı konuşmaların ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un tezkeresi okundu. Tezkerede Berberoğlu hakkında 26. Dönemde yapılan işlemlerin ardından hapis cezası aldığı, cezası istinafta incelenirken Anayasa Mahkemesi’nin “hak ihlali” kararı verdiği, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin bu karara uymaması üzerine ikinci kez yapılan başvuruda da AYM’nin hak ihlali kararını yeniden aldığı, bunun üzerine İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 27. Dönem’de yeniden milletvekili seçilmiş olması nedeniyle Berberoğlu hakkında yargılamayı durdurarak durumu TBMM’ye bildirdiği anlatıldı.
OKUNDU VE ALKIŞ YÜKSELDİ
Okunan Başkanlık Tezkeresi şöyle:
“Sanık hakkında yeniden yargılama kararı verildiğinden kesinleşmiş hükümün bütün sonuçlarıyla ortadan kaldırılması yazısı başkanlığımıza bildirilmiştir. Bu çerçevede söz konusu yazı ile ekindeki mahkeme kararı örneğinden İstanbul milletvekili Enis Berberoğlu hakkında verilen ve 4.6.2020 tarihli 95. Birleşimde TBMM Genel Kurulu’na sunulan kesin hükümün ortadan kalktığı anlaşılmakta olup, keyfiyet genel kurulun bilgisine sunulur.”
8 AY SONRA YENİDEN MİLLETVEKİLİ
TBMM Başkanı Şentop’un söz konusu Başkanlık Tezkeresinin Genel Kurul’da okunmasıyla birlikte Berberoğlu yeniden milletvekilliği statüsüne kavuşmuş oldu. Tezkerenin okunmasının hemen ardından CHP Sıralarından alkışların yükselmesi dikkat çekti. Berberoğlu, 4 Haziran 2020 tarihinden bu yana 8 aydır milletvekili değildi.
MHP: TEZKERENİN HUKUKİ DAYANAĞI YOK
Yerinden söz alan MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül ise AYM kararı karşısında, TBMM’nin Berberoğlu’nun vekilliğini düşürülmesine dair 8 ay önce aldığı kararın yok sayılmasının “TBMM’ye yapılan büyük bir saygısızlık olarak” niteledi. Bülbül, “Şu an yapılan işlemin herhangi bir hukuku dayanağı bulunmamaktadır. Dolayısıyla Meclisimizin hukuku boşluğu dolduracak işlemleri ivedilikle yapması gerekmektedir. Bugünkü işlem sadece günü kurtarmaya yönelik bir işlemdir” dedi.
HDP: BERBEROĞLU HOŞGELDİ AMA BİR AYRIMCILIK ORTAYA ÇIKTI
HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise “Bu hukuksuzluğun AYM’den dönmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Berberoğlu’na tekrar Meclis’e hoş geldin demek istiyoruz. Ama bir ayrımcılık da ortaya çıktı. Aynı gün bizim iki vekilimizi de hukuksuz haksız cezayla karşılaştı. Aynı AYM iki vekilimizin talebini ise reddetti. Bir kez daha ortaya çıktı Kürtlere bu ülkede hukuk yoktur, ayrımcılık vardır” sözleriyle yaşananları değerlendirdi.
CHP: HUKUK GASPI ORTADAN KALDIRILDI,Y BU SON OLSUN
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise geciken adaletin adalet olmadığını belirterek şu konuşmayı yaptı:
“Biraz önce okunan başkanlık tezkeresi ile Berberoğlu’na yönelik hukuk marifetiyle yapılan bir hak gaspı bugün itibariyle ortadan kaldırılmıştır. Kararın bir an önce Meclis’e indirilmesi konusunda katkı sunan sayın Meclis Başkanı’na teşekkürlerimizi sunuyorum. Sayın Bülbül’e yanıt olarak değil de aslında bugün yapılan işlem geciktirilmiş bir işlemdir. Gecikmeyi yapan da İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanıdır. AYM’nin karının bağlayıcılığı tartışmak yüce meclisin işi değildir. Beğensek de beğenmesek de ortay yerdeki anayasa uymak her şey ve herkesten önce TBMM’nin, yasama organının işidir. Bülbüle katılıyorum bu ilk kez karşılaştığımız bir durumdur. Aslında şu anda iki HDP’linin şu anda yaşadığı da göstermiştir ki bu örnek olayla mağduriyet ortaya çıkmıştır. Berberoğlu’nun seçme ve seçilme hakkı biraz önce okunan tezkere ile sağlanmıştır hayırlı olsun, bu son olsun. Demokrasilerde kimse seçme seçilmeye engel olamasın.”
AKP: MİT TIRLARI İHANET OLARAK DURUYOR
AKP Grup Başkanvekili Bülent Turhan ise hukukun bağırarak değil de kendi mecrasında yürüyerek sorunu çözdüğünü söyledi. Turhan, “Okunan kararı alkışlayarak sanki beraat kararı varmış gibi değerlendirmenin dosya içeriğini bilmemekten kaynaklandığını düşünüyorum. Hala MİT tırları bir ihanet olarak mahkemenin önünde duruyor. Hala bu dosyada 17-25 Aralık gibi, 15 Temmuz gibi FETÖ operasyonu olduğu gün gibi ortada duruyor. Fezleke komisyona geldiğinde bu tekrar değerlendirilecektir. Az önce okunan mahkeme kararı başımızın tacıdır onun gereği yapılmıştır. Mit tırları davası bu topraklara insanlarımıza ihanettir” diye konuştu.
“SİZLE KANUN YAPTIĞIMIZA ŞÜKREDİN”
Varılan uzlaşmanın bozulma görüntüsü verilmesi üzerine bu kez kürsüye gelen CHP’li Engin Altay, “Bu tartışmaları Turhan niye açtı anlamadım. Eski Başbakan Yardımcınız Tuğrul Türkeş ‘vallahi de billahi de o tırlardaki silahlar Türkmenlere gitmedi’ açıklamasını yaptı. Eğer bu ihanetse bu haber 3 ayrı gazetede çıktı, onlara neden dava açılmadı? Ortada var olan anayasaya neden uymuyorsunuz sonra da ‘gelin yeni anayasa yapalım’ diyorsunuz sizle kanun yaptığımıza şükredin” diyerek Turhan’ı yanıtladı.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.