Öne Çıkanlar 31 Mart hatay Kulp Beyaz TV FİLİSTİN İÇİN BURADAYIZ Emin Süme

EMİNE ERDOĞAN,ATIK MASKELER İÇİN UYARDI

Erdoğan, “Hepimiz bu hijyen malzemelerini diğer tüm atıklardan ayrı çöp kutularına atmamız gerektiğini biliyoruz. Ama gelin görün ki kaldırım köşelerinde, ağaç diplerinde, hatta denizlerde atık maskeleri görmek artık sıradan bir görüntü oldu. Pandemiyle mücadele edeceğiz derken bu ürünlerin bilinçsiz kullanımı çevreye büyük zarar vermekte. Bu davranış, bugüne kadar yapılan güzel işleri de açıkçası ziyan ediyor. Tedbirler alınmazsa kullanılan maskelerin yüzde 75'inin çöp sahalarına ve yeryüzü sularına karışacağı noktasında önemli uyarılar var” dedi.
Emine Erdoğan, Ankara’da ATO Congresium'da düzenlenen Sıfır Atık ve Belediyeler Kongre ve Ödül Töreni’ne katıldı. Emeği geçenlere şükranlarını ileten Emine Erdoğan, Belediyeler Birliği’nin düzenlediği yarışmaya 231 geçerli proje başvurusu yapılmasından memnuniyetini dile getirdi.
KORONAVİRÜSTE MASKE ATIKLARINA DİKKAT ÇEKTİ
Ödül almasa bile tüm projelerin hayata geçeceğine inandığın söyleyen Emine Erdoğan, salgının birçok mücadele alanı açtığını anlatarak şöyle konuştu:
“Bir yandan sağlığımızı bu büyük tehditten korumaya çalışıyoruz. Bir yandan da hayatlarımızın normal düzenine geri dönmesi için mücadele veriyoruz.  Bununla beraber bir de pandeminin getirdiği yepyeni sorunlarla karşı karşıyayız. Dikkatlerinizi, bu sorunlardan biri olan maske atıklarına çekmek istiyorum. Maskeler virüse karşı en etkili ve hatta tek silahımız. Hem kendimizi hem de karşımızdakileri korumak için mutlaka maske takmalıyız.”


ATIK MASKE SIRADAN GÖRÜNTÜ OLDU
Hepimiz bu hijyen malzemelerini diğer tüm atıklardan ayrı çöp kutularına atmamız gerektiğini biliyoruz. Ama gelin görün ki kaldırım köşelerinde, ağaç diplerinde, hatta denizlerde atık maskeleri görmek artık sıradan bir görüntü oldu. Pandemiyle mücadele edeceğiz derken bu ürünlerin bilinçsiz kullanımı çevreye büyük zarar vermekte. Bu davranış, bugüne kadar yapılan güzel işleri de açıkçası ziyan ediyor. Temizlik hizmetinde çalışan personel başta olmak üzere, herkes için biyolojik tehlike oluşturuyor.
MASKE ÇÖP DAĞLARI
Hâlihazırda, yeryüzü sularındaki kirliliğinin yüzde 80'e yakınını zaten plastikler oluşturuyordu. Bu kirliliğe şimdi maskeler ve plastik eldivenler gibi tek kullanımlık hijyen ürünleri de eklenmiş oldu. Oysa bundan yedi, sekiz ay öncesine kadar, bilim insanlarının 2050'de okyanuslarda balıktan çok plastik şişe yüzeceği uyarısını konuşuyorduk. Şimdiyse tedbirler alınmazsa kullanılan maskelerin yüzde 75'inin çöp sahalarına ve yeryüzü sularına karışacağı noktasında önemli uyarılar var.
PİRÜPAK EDENE KADAR DUR DURAK BİLMEDEN ÇALIŞMALIYIZ
Bununla beraber, sıfır atık gibi bir felsefenin herkes tarafından benimsenmesi ve desteklenmesi için yediden yetmişe bu isteği aşılamamız lazım. Çağrımızı, en ücradaki insan duyana kadar asla gündemden düşürmemeliyiz. Yani şu güzel ülkenin toprağını, suyunu ve havasını pirüpak edene kadar dur durak bilmeden çalışmalıyız.
TÜYO VEREYİM: ÇOCUKLARA ULAŞIN
Hem bu sistemi kuracaksınız hem de sistemin işler hâle gelmesi için farkındalık oluşturacaksınız. Sıfır Atık'ın, yani doğa dostu yaşamların bir yaşam tarzı seçeneği değil bir zaruret olduğunu anlatacak olan da sizlersiniz. Size buradan bir tüyo vermek istiyorum. Lütfen çocuklara ulaşın. Çocukların, bu tip değerleri çok daha hızlı kazandığını biliyoruz. Eğer biz çocuklarımıza bu değerleri kazandırabilirsek, meyvelerini çok kısa bir zamanda toplayacağımız iyilik tohumları ekmiş oluruz. Anne babalar da bilhassa evlatlarımıza vatan sevgisini anlatırken bu sevginin farklı boyutlarına işaret edebilirler. Toprağımızı, suyumuzu ve havamızı her türlü kirlilikten korumanın da vatan sevgisine dahil olduğunu öğretebilirler. Böylece hiç kesintiye uğramayacak bir çevre ahlakını çocuklarımıza kazandırabilir ve geleceğimiz için önemli bir manevi yatırım yapmış oluruz. İnanıyorum ki vicdanlarına hassas ayar yapmayı başardığımız insanların sayısı arttıkça, kirliliğe karşı sıfır tolerans gelişecektir.
HAYVAN TESTİ YAPMAYAN KOZMETİK FİRMALARI
Bugün birçok marka kimyasalları bırakıp organik ürünlere yönelmektedir. Benzer olarak hayvan testi yapmayan kozmetik firmaları yükselişe geçiyor. Bu değişim, tüketicinin talebiyle oluyor. O nedenle biz, eğitim ve farkındalık faaliyetlerimizi daha da yoğunlaştırarak, doğruyu bilen ve doğruyu talep eden bir nesil yetiştireceğiz. Ve belki o nesil sayesinde tek kullanımlık ürünler bir süre sonra hiç üretilmeyecek. Plastik kirliliği, dünyanın mahkûm olduğu hazin bir son olmayacak."
Konuşmasının ardından Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Emine Erdoğan'a tamamen doğal malzemeden yapılan “Sıfır Atık” logosunu hediye etti.
ÖDÜL ALAN BELEDİYELER VE PROJELER
Konuşmaların ardından belediyeler İçin Sıfır Atık Fikir Yarışması Ödül Töreni gerçekleştirildi. Emine Erdoğan; Kayseri Melikgazi Belediyesi "Hareketli Geri Dönüşüm Maketi / Sıfır Atık Şehir Maketi", Osmaniye Belediyesi "Anne Eli Projesi", Ankara Sincan Belediyesi "Evsel Atıklardan Akıllı Çiftliğe – Sıfır Atık Projesi", Siirt Belediyesi "Sıfır Atık Bank" İstanbul Esenler Belediyesi "Akıllı Mobil Atık Toplama Projesi" ile ödüle layık görülenlere ödüllerini verdi.
Diğer ödül alan belediyeler ve projeleri de şöyle:
Giresun Espiye Belediyesi, "Yeşil Sokak Projesi", Aydın Efeler Belediyesi "Daha Temiz Bir Efeler İçin Geri Dönüşümü Seçin" İstanbul Fatih Belediyesi "Mobil Atık Toplama Aracı / Atığını Getir Projeye Katıl", İstanbul Gaziosmanpaşa "Geri Dönüşüm Malzemelerinden Çanta Yapımı",  Antalya Muratpaşa Belediyesi "Çevreci Komşu Kart Projesi (Ödüllü Atık Toplama Projesi)", Kayseri Talas Belediyesi "Kompost Poşeti Üretimi", Bingöl Genç Belediyesi "Atıksız Nesil Yaşanabilir Dünya", Adana Karataş Belediyesi "Denizlerdeki Atıkların Geri Dönüşüme Kazandırılması", Yalova Çiftlikköy Belediyesi, "Maviden Yeşile Sürdürülebilir Bir Geleceğe", Ankara Yenimahalle Belediyesi, "Kazandıran Dönüşüm - GO", Samsun Canik Belediyesi "Sıfır Atık Köyü", Adana Karaisalı "Atık Getir Uygulaması", Zonguldak Belediyesi "Zonguldak İli Evsel Atık Yönetim Sisteminin İyileştirilmesi Projesi", Adana Yüreğir Belediyesi "Sıfır Atık Sanat Merkezi" Konya Karapınar Belediyesi "Atıkları Yerinde Ayrıştırıyorum ve Sokak Hayvanlarını Besliyorum" Kayseri Yahyalı Belediyesi, "Öğrenciler ile Sıfırdan Başlıyoruz", Kocaeli Gebze "Sıfır Atık İle Engelleri Aşıyoruz", Erzurum Yakutiye Belediyesi "Asfalt Üretiminde Atık Maddelerin Kullanımı", Ankara Altındağ Belediyesi "Sıfır Atık Eğitim ve Simülasyon Merkezi ", İstanbul Sultangazi Belediyesi "Sıfır Atık İnovasyon Merkezi – SULSİM" Konya Karatay Belediyesi "Karatay Belediyesi Sıfır Atık Yönetim Projesi", Muğla Fethiye Belediyesi "Çevreci Bisiklet", Antalya Kepez Belediyesi "Sera Atıkları Tehdit Değil, Toprağa Can Olsun", İstanbul Küçükçekmece "Atık Plastikler Parka Dönüşüyor", Samsun Tekkeköy Belediyesi " İlçemizde Sıfır Atık."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.