Öne Çıkanlar iskenderun iskenderun olay gazetesi olay gazete hatay türkiye ASKERİ

CÜBBELİ, SARIKLI GENERAL HANGİ TEKKEYE GİTTİ? 

SADAT'tan TSK'ya giriş şartlarındaki değişikle ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Amiralin tarikat görüntüleri her yönüyle inceleniyor"  ifadeleri kullanıldı.
Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) subay ve astsubay yetiştiren Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş şartlarında dikkat çeken bir değişiklik yapıldı. Önceki yönetmelikte Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na giriş şartları arasında bulunan “irticai ve bölücü görüşleri benimsememiş veya bu faaliyetlere karışmamış olmak” hükmü kaldırıldı. Bunun yerine harp okullarına giriş için “terör örgütlerine veya milli güvenliğe karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen gruplara üyelik, iltisak ya da irtibatı bulunmamak” şartı getirildi.
TSK'daki cemaat ve tarikat yapılanları ile ilgili çok çarpıcı fotoğraflar ortaya çıktı.
Odatv'de yer alan habere göre; Sosyal medya hesabı Facebook'ta açıkça tarikat propagandası yapan S.T isimli bir kişinin teğmen olarak göreve başladığı iddia edildi.
S.T'nin geçen yıl sonunda Harp Okulundan mezun olduğu öne sürüldü. Facebook hesabının profil resminde “Tek yol İslam” yazısı yer alan Teğmen S.T’nin, Kurtuluş Savaşı kahramanı 2’inci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü hakkında da hakaret içeren paylaşım yaptığı öğrenildi.
Kamuoyu tarafından “Cübbeli Ahmet Hoca” olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün konuşmalarını sık sık paylaşan teğmen S.T’nin güvenlik soruşturmasını geçerek Harp Okuluna nasıl girdiği ve mezun olduğu ise henüz bilinmiyor. 
S.T isimli teğmen ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı’nın nasıl tutum alacağı ise merak konusu.
“İRTİCAİ FAALİYET” YÖNETMELİKTEN ÇIKARILMIŞTI
Harp Okulları ve Astsubay Yüksekokulları’na giriş yönetmeliğindeki “yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü faaliyetlerde bulunmamış olma” şartı kaldırılmıştı.
Resmi gazete yayımlanan yeni yönetmeliğe göre askeri okullara giren öğrencilerinde aran şartlar arasına “Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı ya da bunlarla irtibatı olmamak” eklenmişti.
Daha önceki yönetmelikte ise bu şart şöyleydi: “Kendisinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ve velisinin, tutum ve davranışları ile yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai, bölücü ideolojik görüşleri benimsememiş, bu gibi faaliyetlerde bulunmamış veya bu gibi faaliyetlere karışmamış olması.”
Şimdi merak edilen sorular şunlar:
- İddia edildiği gibiyse bu teğmen askeri okula girişte herkese uygulanan güvenlik soruşturmasından nasıl geçti?
- Bu kişi paylaşımlarına rağmen nasıl mezun oldu?
- FETÖ ile mücadele edilirken başka tarikat ve yapılar TSK’ya sızmaya mı çalışıyor?
İşte o teğmenin paylaşımlarından bazıları:

TEKKEDE GİZEMLİ APOLET...
Veryansın TV de 3 kare fotoğraf yayınladı. Fotoğraflarda bir "apoletlinin" sarıklı şekilde namaz kıldığı görüldü.
Veryansın TV şu soruları sordu:
1) Bu devlet aracı bir tuğgeneral/tuğamiral - tümgeneral/tümamiral aracı mı?
2) Burası tekke mi, tekke ise hangi tekke?
3) Bu sarık hangi tarikatın sarığı, Menzil mi İskenderpaşa tarikatının mı?
4) Bu üniformayla namaz kılan bir amiral mi yoksa sıradan bir vatandaş mı?
Veryansın Tv bu soruları şu sorunun yanıtını merak ettiği için soruyor:
5) Türk Silahlı Kuvvetler’de madalyalardan kaldırılan Atatürk rozeti yerine bu sarık mı konulacak ya da hangi sarık konulacak?
İşte o fotoğraflar:

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI İNCELEME BAŞLATILDI

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Amiralin tarikat görüntüleri her yönüyle inceleniyor"  ifadeleri kullanıldı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), tarikat merkezindeki amiralin görüntülerine ilişkin inceleme başlattıklarını duyurdu. 

Konuya ilişkin yapılan açıklamada,  ''Amiralin tarikat görüntüleri her yönüyle inceleniyor''  denildi. 

Ayrıca, Harp Okulları yönetmelik değişikliğine ilişkin de bilgi verildi. Yapılacak yeni düzenlemenin yürürlükten kaldırılana göre daha geniş kapsamlı,  güncel mevzuata uygun ve daha somut olduğu belirtildi.

MSB’den yapılan açıklama şöyle:

Harp Okulları yönetmelik değişikliği: Yeni düzenleme, yürürlükten kaldırılana göre daha geniş kapsamlı, güncel mevzuata uygun ve daha somut. Yayımlanan Yönetmelikte yer alan düzenleme yürürlükten kaldırılan Yönetmelikte yer alan düzenlemeye istinaden daha geniş kapsamlı, güncel mevzuata uygun ve daha somut bir düzenleme olmakla birlikte basına ve sosyal medyaya yansımış olan Millî Savunma Üniversitesi Harp Okulları Yönetmeliğine ilişkin açıklamalar gerçeği yansıtmamaktadır.

Güven artırıcı önlemler toplantılarının dördüncüsünün Ankara'da yapılmasına yönelik Yunan muhataplarımıza davetimiz yinelenmiştir.

15 Temmuz 2016’dan bu yana 21 bin 494 personel ihraç edildi, 3 bin 173 personel hakkında ise idari süreç devam etmektedir.

Suriye harekat alanlarında mart ayında DEAŞ’lılar dahil 183 terörist, kahraman komandolarımız tarafından etkisiz hale getirildi.

1 Mart’tan bu yana yurt içinde ve sınır ötesinde terör örgütlerine karşı devam eden operasyonlarda 231 terörist etkisiz hale getirildi.

SADAT’TAN DİKKAT ÇEKEN MESAJ

Kararın ardından, SADAT’tan (Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.) dikkat çeken bir açıklama geldi. 

Haberin tartışıldığı gün, SADAT sosyal medya hesabından, TSK’dan “irticai faaliyetler” gerekçesiyle ilişiği kesilen askerlere yönelik mesaj paylaşıldı. 

“SADAT Savunma ve Vekalet Savaşları” başlıklı açıklamada, şu ifadeler yer aldı: 

“Türkiye’nin bugün izlemekte olduğu bu siyaseti önceden taa 2012 yılında fark eden bir avuç insan vardı. TSK'dan inançlarını yaşamaya çalıştıklarından dolayı irtica yaftası ile ilişiği kesilmiş bu insanların her biri mesleklerinin zirvesinde olan insanların ta kendileri idi. Bildikleri tek iş askerlik mesleği olan bu kahramanlar 28 Şubat döneminde yaşanan o kara günlere aldırmadan devletinin içerisinde çöreklenmiş alçak ve hain damarın yaptıklarına küsmeden, devletine karşı en ufak bir eylemde bulunmadan, kendi değerlerine, dinine düşman bu örümcek kafalı yapıya takılmadan bir araya geldiler ve İslam Coğrafyasında akan kan ve gözyaşına merhem olmanın çarelerini aramaya başladılar. Bugün Covid-19 virüsüne karşı elbirliği ile savaşan doktor ordusu misali onlarda en iyi bildikleri işte bir araya gelerek, her şeylerini ortaya koyarak, batılı emperyalist ülkelerin İslam Ülkeleri Ordularına verdikleri kanlı askeri danışmanlık hizmetlerini kendi ahlaki ve kültürel yapılarına uygun bir şekilde vermek, akan kan ve gözyaşına merhem olmak adına eyleme geçtiler ve SADAT Savunma adında danışmanlık şirketini kurdular.”

SADAT’ın açıklaması, Harp Okulları ile Astsubay Yüksekokulları’na girişte “irticai faaliyetler” şartının kaldırılmasına destek olarak yorumlandı. 

HARP AKADEMİSİNDE GÖREV YAPMIŞ KOMUTAN ODATV’YE KONUŞTU

Bir önem Harp Akademisi Komutanlığı’nda görev yapan emekli Kurmay Albay Cengiz Köylü ise Odatv’ye yaptığı değerlendirmede, “Hiç de güzel olan bir şey değil” dedi. 

“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yapısıyla, TSK’nın geleneksel yapısıyla oynanıyor” diyen emekli Albay Köylü, kararın nelere yol açabileceğini şöyle değerlendirdi: 

“Ülkemiz için hayırlı değil. Tarikatların ve ona benzer yapıların yerleşmesine yol açacak bir karar. Kimse dur diyemeyecek bundan sonra.”

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi hatırlatması üzerine ise emekli Albay Köylü şunları söyledi: 

 “Kesinlikle, 15 Temmuzlara yol açabilecek bir durum. Kullanılmaya müsait bir TSK yapısı ortaya çıkacak, siyasi nüfus yerleştiği zaman TSK için bir tehlikedir bu.”

HULUSİ AKAR 'İRTİCA' TARTIŞMASINA GİRDİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, muhalefetin "irticaya giriş izni" eleştirilerine yanıt vererek, "İrticaya yeşil ışık yaktığımız yorumu doğru değil. Değişiklik, yönetmeliği daha etkin hale getirme çabası" dedi.

SADAT HAKKINDA…

Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş'nin (SADAT), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eski başdanışmanı Adnan Tanrıverdi tarafından kuruldu. Tanrıverdi'nin 2012'de eski meslektaşlarıyla kurduğu SADAT'ın amacının Müslüman ülkelerin ordularını Avrupa'nın yardımına ihtiyaç duymayacak şekilde yetiştirmek olduğu aktarıldı. 

SADAT internet sitesinde kendisini, "Uluslararası savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek Türk şirketi" olarak tanımlıyor.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.